در اوایل سال ۱۳۹۰ گروهی از متخصصین با تجربه بیوتکنولوژی و مهندسی بافت دست به کار ایجاد مجموعه ه­ای زنجیره ­ای در هفت شهر کشور، با هدف تحقیق و توسعه و تولید بیوایمپلنت­ های استخوانی، قلبی عروقی و تاندون لیگامان شدند.

مجموعه بر اساس استانداردهای اروپایی و تیم­ های متخصص داخلی و خارجی در زمینه­ های اتاق­ های تمیز، مهندسی بافت، میکروبیولوژی، مهندسی ژنتیک و کلیه رشته­ های مرتبط با بیوتکنولوژی، پزشکی، مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی برق، الکترونیک و کامپیوتر صورت گرفته است.

شرکت دانش بنیان دانش بافت البرز به این دلیل از آخرین استانداردهای اروپایی برای تولید محصولات بهره می­برد که بتواند علاوه بر تأمین نیازهای داخلی و منطقه، بخشی از نیازهای بازارهای اروپایی را نیز تأمین کند. نام دانش بافت البرز برگرفته از سه ترکیب دانش، بافت و البرز به ترتیب در نماد قدرت فنی مجموعه، محصولات تولیدی و البرز به مفهوم پایداری، ایستادگی، سربلندی، پاکی و جاودانگی ایرانی در توسعه و ایجاد فن آوری پیشرفته تولید محصولات بیوایمپلنت است. محصولاتی که فن آوری آن­ها تنها در اختیار تعدادی انگشت شمار از شرکت­های بزرگ غربی است. بالا بردن سطح سلامت جامعه و کمک به بیماران نیازمند پیوند بافت بر مبنای علوم نوین و استانداردهای جهانی اندیشه ­ی بنیانی دانش بافت البرز است که روح طراوت و تلاش خستگی ناپذیری را در سراسر مجموعه به وجود آورده است.

پروژه دانش بافت البرز در هفت شهر مختلف (تهران، شیراز، کرمانشاه، تبریز، مشهد، البرز و اصفهان) تصویب شده است که شرکت دانش بافت البرز پیرو خط مشی تعیین شده توسط هیأت مدیره محترم در اولویت اول با توجه به سیاست­های پیش رو اجرای ۴ مرکز از ۷ مرکز را آغاز کرده و ۳ مرکز دیگر را در اولویت دوم اجرا قرار داده است

مأموریت دانش بافت البرز خدمت به بشریت و بویژه جامعه ایرانی از طریق تولید و عرضه بیوایمپلنت­های مختلف جهت پیوند به بیماران نیازمند بافت است. بیوایمپلنت­هایی که مشابه آن­ها هزینه بیشتری برای بیماران دارد و موجب خروج ارز از کشور نیز می­گردد ولی دانش بافت البرز با تولید محصولات کاملاً مشابه می­تواند دسترسی بهتر و ارزانتر ایجاد کند که از خروج ارز از کشور در بستری از ﻫـﻢ اﻓﺰاﯾـﯽ ﻋﻠـﻢ و ﺛـﺮوت (اﺳـﺘﻔﺎده از ﻋﻠـﻢ ﺟﻬـﺖ کسب ثروت) جلوگیری خواهد کرد.

در سطح عملیاتی نیز دانش بافت البرز تولید کننده عمده بیوایمپلنت­های قلبی عروقی مانند دریچه قلب هموئوگرافت آئورت، بیوایمپلنت­های استخوانی مانند پرکننده­های استخوانی (پودری، مکعبی) و بیوایمپلنت­های تاندون-لیگامان مانند تاندون آنتریور تیبیالیس و منیسک و… خواهد بود.

چشم انداز شرکت

دانش بافت البرز قصد دارد با توجه به ظرفیت پیش بینی شده و بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و روز دنیا و پیاده سازی استانداردهای کیفی جهانی، علاوه بر برآورده کردن نیاز­های داخلی، به بازار­های منطقه ای و جهانی نیز دست پیدا کند.
ویدیوی دانش بافت البرز
01
دانش

02
بافت

03
البرز

سازگاری با محیط زیست

شرکت دانش بافت البرز از ابتدا تلاش خود را در ایجاد ساز و کارهای مناسب برای بهینه سازی انرژی و سلامت محیط به کار گرفته است. تولید محصولات بیوتکنولوژی که اصولاً به عنوان پاکترین و سازگارترین فرآورده­ ها با محیط زیست به شمار می ­آیند، نمایی از دوستی با محیط زیست می­باشد. در عین حال بهره گیری از آخرین فن آوری­ ها در حفظ و ارتقاء محیط زیست، جلوگیری از هدر رفتن انرژی و به حداقل رساندن ضایعات، جزء برنامه های مداوم شرکت می­ باشد .

تحقیق و توسعه

برنامه ریزی آغازین شرکت و مفهوم دانش بنیان بودن آن جهت تولید محصولات بیوتکنولوژی سبب گردیده که واحد تحقیق و توسعه از ابتدای کار یکی از مهمترین بخش­ های شرکت محسوب شود و بدون در نظر گرفتن هزینه بالای آن و در جهت پیشگام بودن در دانش و تولید علم به عنوان یکی دیگر از محصولات شرکت همواره و به صورت مداوم فعالیت کند.